orzeczenie o niepełnosprawności


Wypadek lub też przewlekła choroba, powodujące długotrwałe zmiany w organizmie człowieka, w znaczący sposób zmieniają dotychczasowe życie zarówno osoby chorej jak i jej opiekunów.

Nagle pojawia się mnóstwo problemów, nie tylko zdrowotnych, z którymi wszyscy muszą się zmierzyć i nauczyć się je rozwiązywać.

warto więc rozważyć wystąpienie z wnioskiem
o orzeczenie stopnia niepełnosprawności, które
daje możliwość korzystania z różnorodnych form pomocy.

kto może wystąpić z wnioskiem?

Osobą uprawnioną do wystąpienia z wnioskiem o stopień niepełnosprawności jest sama osoba zainteresowana lub jej faktyczny przedstawiciel.

Do kogo zwrócić się o uzyskanie statusu osoby niepełnosprawnej?

Orzekaniem o niezdolności do pracy do celów rentowych zajmuje się lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Zdrowotnych (ZUS).
Możemy także starać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych. W tym przypadku wniosek składamy do Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, powołanego przez starostę.

Jakie dokumenty należy przedstawić?

Osoba, która ubiega się o orzeczenie niezdolności do pracy winna złożyć w oddziale terenowym ZUS:

Jeżeli staramy się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych, wniosek składamy w siedzibie Zespołu ds. Orzekania o Stopniu Niepełnosprawności.

Do wniosku należy dołączyć:

Wzór wniosku o ustalenie stopnia niepełnosprawności oraz zaświadczenia lekarskiego można uzyskać w siedzibie Zespołu.

Dlaczego warto ubiegać się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności?

Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności uprawnia między innymi do:


Bez orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nawet obłożnie chorzy czy osoby poruszające się przy pomocy wózka inwalidzkiego, w świetle obowiązujących przepisów, nie mają uprawnień do korzystania z ulg i przywilejów przewidzianych dla osób niepełnosprawnych.